Наша офензива. Здобуття Проскурова

Оперативний звіт Штабу Дієвої Армії до 10 г. 30 липня 1919

Спільний наступ з частинами братерської Галицької Армії розвивається дальше дуже успішно. Вчорашній день відзначився великими успіхами на проскурівському фронті. Після нічної атаки ворога вибито з Чорного Острова з великими втратами в забитих і ранених, між котрими є Китайці і відкинуто за річку Бужок, що тече в 10 в. на Північ від Чорного Острова. Ми з боєм захопили 5 скорострілів.

По здобуттю Проскурова наші частини вибили ворога з сіл: Гренівці Лісові та Іванківці, що на північ від Проскурова. Наші бронепотяги прорвалися на зади ворога і обстріляли ст. Климашівку, що на північ від Проскурова, піхоту та обози двох ворожих полків, які били на північ і цим наробил в тилі ворога велику паніку.

Помічається надзвичайне поліпшення настрою наших військ, які на випередки оден з одним невпинно пориваються на перед і переходять з боєм 20-30 верств на добу.

На схід від Проскурова ми заняли стацію і село Богданівці. Переслідування розбитого ворога продовжується.

На жмеринському напрямку без змін.

На брацлавському напрямку надзвичайної впертости і жорстокости бої продовжуються не тілько в день, але і у ночі.

Вапнярський двірець чотири рази переходив з рук до рук, при чому бій провадився всю ніч і виключно рукопашний з ручними ґранатами. До 23 год. 27-го, в наслідок переважаючих сил ворога, наші частини примушені були залишити двірець, але з розсвітом, 28. липня перейшли в проти-наступ, розбили ворога і знову заняли стацію. Тільки на одному пероні двірця залишилося понад 30 трупів. Одночасно з боями на стації весь день 28. до пізної ночі йшов бій в районі сіл Вербове, Марківка, Савчине.

Біля 16 годин наші частини в районі с. Вербове перейшли в протинаступ і на плечах розбитого ворога вірвалися і захопили село Крижопіль; ворог примушений був з великими втратами відійти на полустанок Княжеве.

В цьому героїчному бою наші батареї, допомагаючи піхоті, викочували гармати в передні лінії і своїм вогнем де кілька разів відбивали атаки ворожих панцерних потягів.

Тяжкі і без того умовини сучасних боїв сильно збільшувалися через непогоду. На відтинку Савчине - Марківка ворог теж весь день вів наступ, але був відбитий.

Помічена надзвичайна стійкість ворога та гарне озброєння і одяг його козаків.

На означеному напрямку зарегістровано вже 21 частин. Бій з тоюж впертістю продовжується.

На останніх напрямках стежі.

УТА.


Редакція й Адміністрація „Стрільця" міститься покищо при Поштовій вул. ч. 9. І. пов.

Редагує Комітет. З друкарні Б. Вайнбаума, черенками „Стрільця".