Новинки

… це вже кожний знає,
що над пасту Елєґант
кращої немає…
ЕЛЄҐАНТ
О. Левицька, Львів, Кордецького, 51

————-
31 серпня, четвер

Ст. ст. 18 серпня 1939 р.
Фльора і Лавра.
Лат. Раймунда Нон.
Сонце: схід 4.37, захід 18.13.
Місяць: схід 19.04, захід 6.49.

Завтра: 1. вересня. Пятниця.

Ст. ст. 19 серпня. 1939.
Андрея Стр. мч.
Лат. Еґідія.
Сонце: схід 4.38, захід 18.09.
Місяць: схід 19.28, захід 7.51.

—————————————–
- УПРАВА ЮВЕНАТУ ОО. РЕДЕМПТОРИСТІВ У ЗБОЇСКАХ повідомляє, що початок шкільного року відложений. Коли в Ювенаті почнеться наука Дирекція повідомить про це у пресі.

- При зміні мешкання найкраще перевезе Ваші меблі „ГАРМА“. Львів, Задвірянська 20. Тел. 111-21.

- До ВП. Передплатників творів Лесі Українки. Повідомляємо ввічливо всіх наших ВП. Передплатників, що четвертий з черги том Творів Лесі Українки появиться 15-го вересня ц. р. – а не при кінці серпня, як видавництво це проєктувало. Просимо теж надсилати залеглі рати за вакаційні місяці. В-во „Українська Книгоспілка”, Львів, вул. Обор. Львова 14.

- Концесіоновані курси косметичні Стефанії Гаврисевич, Львів, Сикстуська 14, тел. 272-18, під управою лікаря і інж. хем. дають право вести власне заведення. Практичні вправи у власній лябораторії. Вписи приймаємо. Інформації і проспекти на бажання даром.

- Магазин постелі Р. Джала – Львів, Хорущини, поручає ковдри, матраци – перероблює ковдри по 4 зол., матраци по 6 зол. Приймає піря до прання. Тел. 294-81.

- Шкільний рік у школі Малої Семінарії у Львові не почнеться в дні 3. вересня. ц. р. – Про початок шкільного року повідомлять заінтересованих окремою оповісткою у пресі. – Ця оповістка дотичить також і питомців Малої Семінарії.

- Вступні іспити до кляс філії XV-го ліцею та ґімназії у Львові відбудуться в днях 1. і 2. вересня ц. р. Передбачений також і інший речинець.

- Вписи до фахово-доповняючої дівочої школи Р. Ш. відбуваються щодня від 10-12 год. у шкільній домівці при вул. Мохнацького 12. Приймають дівчат, що скінчили всенародню школу та 14 рік життя. Здібні у кравецтві можуть зголоситися до приготовляючої кляси також без скінченої всенародньої школи. Наука триває три роки. Школа призначена для кравецьких термінаторок. Рано термінують учениці по кравецьких, капелюшницьких та інших робітнях споріднених фахів, які собі вишукують, а пополудні відбувається шкільна наука. Предмети навчання діляться на теоретичні та практичні. Вчать: реліґії, української і польської мови, кореспонденції, рахунків, книговодства, науки громадянства, шиття, крою, фахових рисунків, товарознавства, господарства, варення, гіґієни, руханки та співу. У шкільних гуртках орґанізовують сценічні вистави, концерти, відчити й інші імпрези. Вчать кваліфіковані сили. Школа має концесію Міністерства і дає право на визволення після кінцевого й челядничого іспиту. Для замісцевих бурса. Прохання про інформації та приняття до бурси посилати на вул. Кохановського 59. Наука безплатна. Вписове 6 зол. річно. Оплата за науку варення 1 зол. місячно. До вписів предложити: метрику або витяг, останнє свідоцтво і посвідку щіплення віспи. Початок науки, як і в інших школах. – Управа школи.

- В цілому краю копають рови. На заклик влади у станиславівському воєвідстві ведуть у швидкому темпі копання протилетунських ровів. В цій акції бере радо участь населення без ріжниці віросповідання, віку й національности. У Станиславові копали рови представники влади й урядів із президентом м-ром Котлярчуком у проводі. На заклик президента Ряшева стануло теж населення до копання ровів на терені міста. – В Бориславі й Дрогобичі почали копати протилетунські рови ще минулої суботи. Акція триває без упину. Населення працює добровільно й безплатно. В Перемишлі вчора почали копати рови.

- Контролю крамниць і цін предметів першої потреби перевів у Львові воєвода Білик з городським старостою Клімовєцьким. Воєвода обїхав ріжні частини міста і на основі своїх розмов з консументами ствердив, що нема жалоб на надмірні ціни товарів, які є на тому самому рівні відповідно до продажі товарів. Воєвода був у кільканацятьох крамницях і ствердив, що мясарні мають доволі мяса, солонини та товщів. В багатьох випадках – підкреслює польська преса – населення робить надмірні закупи харчів, зокрема цукру і соли. Тимчасом запаси були необхідні для населення, щоб у звязку з короткими, найбільше 10-денними комунікаційними труднощами з причин, яких легко додуматися, засобитись на той час у харчі. Воєвода ствердив теж достаточний запас соли в маґазинах Братів Альбертинів.

- Горожанська міліція обійме на днях службу у Львові, на що вже згодилась – як пише польська преса – влада. Горожанська міліція буде боротись передовсім зі спекуляцією купців.

- У деяких трамваях у Львові їздять вже кондукторки, подібно як це було підчас світової війни. Дирекція міських трамваїв вишколює кондукторок, щоб вони могли заступити кондукторів у трамваєвій службі на випадок, як кондукторів покличуть до війська.

- Під замітом підвишки цін і поширювання поголосок, що ціни на товари йдуть вгору арештувала поліція у вівторок 29. ц. м. з доручення віцепрок. Чемеринського львівського купця Адама Пузяка (Склепінського 37). Влада веде енерґійну акцію проти тих несовісних купців, які намагаються використати конюнктуру у звязку зі збільшеними закупами споживчих товарів і підвищують ціни на споживчі товари.

- 937 зол. срібним більоном знайшла поліція в 5-ох горшках між брудним біллям у власника крамниці зі споживчими товарами Ісаака Чачкеса при вул. Жидівській в Тернополі. Поліція забрала більон. В останніх кількох днях відчувало населення Тернополя велику недостачу більону. Спекулянти, зокрема купці збіжжям, використовували наївність населення і платили за 20 зол. банкноти 17 зол. більоном.

- Поліційного комісаря Світальського суд увільнив. У висліді розправи, що її переведено перед львівським судом проти поліційного аспіранта Світальського та постерункового Пікловського, проголошено вчора присуд, яким Світальського звільнено від заміту зловживань, зновуж Пікловського суд засудив на 3 і пів року вязниці з відібранням прав на 10 літ.

- Змилосердився над „утікачем” із Німеччини. Авраам Бах із вул. Гетьманської у Львові повідомив поліцію, що перед двома тижнями прийшов до нього якийсь чоловік і представився йому як утікач із Німеччини Йоахім, мистець-маляр і просив грошевої підмоги на фарби. Бах зібрав серед членів комітету 120 зол., які він передав „нещасній жертві”. Можна собі уявити його збентеження, коли він перед кількома днями прочитав у часописах, що Шварца поліція арештувала, як міжнароднього злодія.

- Львівська хроніка. Вчора вполудне повісився у свому мешканні при вул. Шумлянських Віталій Кравс, емеритований урядовець БҐК. Причина самогубства невідома. – Із захисту для малолітніх вязнів при вул. св. Софії 58 утекло вчора пополудні трьох хлопців, а саме Шмулік Петро, Тома Кляйнгут і Петро Бойко. За втікачами шукає поліція. – Шифрі Гіршбавм вирвав якийсь злодій торбинку з рук із 10 зол. та почтовою книжечкою ощадностевою на 320 зол. коли вона проходила Високим Замком і втік. - Петрові Буракові украдено на пл. Краківській із кишені портфель з готівкою 74 зол.

- Самогубством скінчив директор каси повітового виділу в Перемишлянах Климентій Неґруш, який застрілився. Причина самогубства невідома.

- Убивство у Білці Шляхотській. Вчора рано в Білці Шляхотській біля Львова Осип Вільчинський, тамошній хлібороб посварився на маєтковому тлі з 27-літньою Аґнесою Баштабин і підчас сварки убив її вистрілом із револьвера. Відтак убивник пішов сам на поліційну станицю та повідомив поліцію про свій злочин.

- Жахлива смерть двоє дітей у Перемишлі. Вчора трапилася в Перемишлі жахлива подія. На подвірі складу будівельних матеріялів бавилося двоє дітей у віці 3 і пів та 4 роки. В одному менті мати, яка була сторожихою на тому складі, вийшла на подвіря, щоб дітям дати підвечірок. Одначе дітей ніде не було. Щойно по якомусь часі вона запримітила, що з гашеного вапна, яким була виповнена яма на середині подвіря вистає дитяча рука. Майже непритомна з болю жінка кинулася на рятунок та добула з ями трупи дітей, обліплені вапном. По хвилині прибіг теж батько другої дитини. Розпука родичів була велитенська. Вся поміч виявилася спізнена. Тому що не було свідків, не можна було устійнити подробиць тієї траґедії. Імовірно одно з дітей упало до ями і друге намагалося його рятувати. Здогадуючися на підставі положення дітей в ямі, перша впала до вапна молодша дитина, за нею щойно старша.

- В таємних умовинах загинула 18-літня Люся Пшибильська зі Сємьонек, пов. Моґільно. Пшибильська виїхала на ровері, що його позичила від кравчині. Коли минуло кілька днів Пшибильська не верталась, повідомлено поліцію, що шукає за нею. Поліція відшукала в поблизькому селі ровер, на якому Пшибильська виїхала з дому, але на її слід не натрапили.

- До звишки цін пшениці дійшло на збіжевій біржі в Ліверпулі внаслідок напруженого міжнароднього положення і вісток, що французький та бритійський уряд закуповують пшеницю у великій кількости.

- Знижку курсу фунту штерлінґів і зріст ціни золота спричинила політична кріза у світі. В Льондоні продали одного дня 161 штаб золота вартости 740.000 фунтів по рекордовій ціні 161 шилінґів за унцію золота.

- Спільне самогубство закоханих. З озера Пліса витягнули тіла 27-літнього Йосифа Гуменюка та 19-літньої Софії Морачевської з кольонії Луцьк Ночарський, поставського повіту. Гуменюк тримав Морачевську в обіймах, а їх тіла були обвязані шнуром. Закохані скочили до озера з жалю, що батьки не хотіли згодитися на їх подружжа.