1939 рік, 31 серпня

Діло, 1939 рік, 31 серпня

Чому дотепер не зібрався Райхстаґ?

Сторінка 1

Конфіската збіжжа в Німеччині
(Телефоном від нашого варшавського кореспондента).

Як подають з Берліна, Мусоліні, якого повідомлено про зміст бритійської відповіди німецькому урядові, перестудіював ту відповідь та подав Гітлєрові свою опінію в тій справі.
Райхстаґу дотепер не скликано; це доказ, що Гітлєр чекає на анґлійську відповідь.
Агенція „Юнайтед Пресс” принесла вістку, що в Німеччині сконфісковано для армії все збіжжа; диспонуватиме ним окремий уряд.

Заява Чемберлєна на засіданні бритійської палати громад

У вівторок в год. 14,45 почалося засідання палати громад, щоб вислухати звіт про розмови з Німеччиною. На салі нарад було спокійно, між поодинокими партіями панувала приязна атмосфера.

Небезпека не змаліла.
В год. 14,50 почав промову Чемберлєн, який ствердив, що від четверга не було повноважніших змін у ситуації; катастрофа ще не прийшла, але небезпека не змаліла. Хоч це не було необхідне, уряд скликав парлямент, щоб поінформувати його про все.

Воєнна атмосфера

Сторінка 2

І відгук резолюцій УНДО у Варшаві.
(від власного кореспондента).
Варшава, 28 серпня. 

Анґлія пропонує шестимісячний розєм

Цілий плян Гітлєра був – як пише виленське „Слово” ( з 28. VIII) в кореспонденції п. Люпа з Льондону – обрахований на те, що через заключення пакту з совітською Росією пощастить йому ізолювати Польщу та „виманеврувати” Анґлію та Францію зі спілки з польською республікою.

Міжнароднє становище Німеччини в оцінці „Газети Польської”

Німецька дипльоматія робить останні зусилля, щоб прорвати фронт бльоку держав, що його далі монтує Велика Британія на спілку з Францією. „Газета Польська” в кореспонденції з Льондону пише про вислід отих німецьких зусиль ось-що:

Бельґійці покидають Францію

Сторінка 3

ПАРИЖ. ПАТ. Бельґійська амбасада в Парижі взиває всіх бельґійців, які мешкають у Франції, вертатись домів, користаючи з нормальної комунікації, яка може ускладнитися.

НАЧАЛЬНИЙ ВОЖД ГОЛЯНДСЬКИХ ЗБРОЙНИХ СИЛ

ГАҐА. ПАТ. Шефа голяндського генерального штабу ген. Рейндерса заіменовано начальним вождом збройних сил на суші й на морі.

ІТАЛІЯ НЕ ЗМІНИЛА ВІДНОШЕННЯ ДО ЯПОНІЇ
 

Матеріяльні труднощі і любов друкованого слова

Сумному станові нашого видавничого руху, як і ліквідації В-ва «Червона Калина» присвятила наша преса цілу низку статтей. Недостача матеріяльних засобів громадянства стає головним арґументом. Сам цей факт заторкує ширшу проблему, а саме: Чи ми, українці, любимо чи не любимо друкованого слова?

Памяті великого патріота й народолюбця

Д-Р КИРИЛО ТРИЛЬОВСЬКИЙ

Гвіздець.

Перед 25-ти роками

Сторінка 4

Наслідки погрому австрійської армії над Гнилою Липою.

Останні дні серпня 1914 року записались на сторінках всесвітньої та української історії великою битвою між російськими та австрійськими військами у Східній Галичині над Гнилою Липою. Від 26. серпня 1914. р. починаючи, населення нашої країни переживало не хвилини і не години, але цілі дні та ночі спочатку тривогу, опісля жах воєнної хуртовини, що шаліла на нашій нещасній землі.

Дещо з життя Волині

Економічний живчик волинських шляхів.

Дезорієнтація серед членів Найвищої Ради СССР

Сторінка 5

МОСКВА, АТЕ. Більшість членів Найвищої Ради СССР та Ради Національностей прибула літаком до Москви на надзв. засідання Найвищої Ради СССР, що її скликано у звязку з ратифікуванням совітсько-німецького пакту про неаґресію.

Дж. О. Кервуд. Герої золотої тундри.

ПОВІСТЬ

Переклала Ольга Сліпа

XVIII.

Польща не загрожує Словаччині

Сторінка 6

Польський протест у Братиславі.

ВАРШАВА. ПАТ оголосив такий комунікат:

28. ц. м., після приходу німецьких військ на словацьку територію „згідно з німецько-словацьким договором про охорону”, словацьке радіо оголосило, що Словаччині загрожу небезпека від Польщі та закликало населення, щоб відносилось до німецького війська як до приятелів і помагало йому в боротьбі проти спільного ворога.

Конфіската „Діла”

Вчорашнє (196) число „Діла” підпало конфіскаті за статтю п. н. „Res judicata pro veritate habetur” від слів: „Одначе тут…” до кінця статті. Поліція забрала видрукований наклад, ми видали другий.

———————————
Хто згинув у Тарнові?

Жертви вибуху на тарнівському двірці.

Таємниці людського мізку

Сторінка 7

Досліди над людським мізком є одною з найцікавіших ділянок науки. Вже віддавна вчені дослідники старалися знайти ріжницю поміж мізками непересічних людей чи ґеніїв і мізками звичайних зїдачів хліба. Одначе дотеперішні досліди виказують, що давній погляд буцімто висота інтеліґенції людини залежить від величини і тягару мізку, не відповідає правді. Тому повстав новий здогад, що інтеліґенція людини залежить від багатства мізкових звоїв, тих фалдів, на які є поморщена поверхня людського мізку.

Медицина і здоровля у деяких чужих краях

В СССР.

Уведений перед 4 роками закон про заборону переривання вагітности вплинув значно на зріст числа народин. В Москві нпр. від січня до травня 1936 р. вродилося 30.171 дітей, у тому самому часі в 1937 р. 56.358. В Лєнінґраді і Харкові число дітей зросло вдвоє, в Баку і Ташкенті на 50 прц. Матерям численних родин виплатили коло 50 міл. рублів допомоги. Число розводів зменшилося значно; в часі від січня до квітня 1936 р. на терені Совітів зареєстрували 82 тис. розводів, в р. 1937. тільки 24.331.

З дослідів над гірським повітрям

Наукові досліди, що мали на меті устійнити ступінь занечищення повітря, яким віддихаємо у великих містах, ствердили, що пересічно в 1 цм повітря великого міста находиться коло 10.000 частинок пороху. Очевидно, що в тому числі є і зародні майже всіх хворіб і це не є байдуже для здоровля людини. З другої сторони відповідні обсервації в деяких високогірських осередках зимових спортів виказали, що холод повітря в тих околицях має до 100 частинок пороху, – себто є в 100 разів чистіше ніж повітря великих міст.

Новинки

Сторінка 8

… це вже кожний знає,
що над пасту Елєґант
кращої немає…
ЕЛЄҐАНТ
О. Левицька, Львів, Кордецького, 51

————-
31 серпня, четвер

Ст. ст. 18 серпня 1939 р.
Фльора і Лавра.
Лат. Раймунда Нон.
Сонце: схід 4.37, захід 18.13.
Місяць: схід 19.04, захід 6.49.

Завтра: 1. вересня. Пятниця.

Ст. ст. 19 серпня. 1939.
Андрея Стр. мч.
Лат. Еґідія.

Що писало „Діло” 50 років тому

31. серпня 1889. року.

Політична ситуація в Европі

Кеймбрідж – рай студентів

Ю. Л-ИЙ.

Ми хочемо миру!

В трамваю

Сторінка 9

Трамвай спинився на хвилину і прийняв якогось добре „завіяного” пасажира (це було ще перед забороною продажі алькоголю!). Пасажир викарабкався на площину і відсапнув:
- Фу!
На рамені в нього сидів маленький цуцик незнаної раси, якась мішанина бульдоґа з оселедцем. Розглядався цікаво довкола і час до часу лизав свого пана в вухо.
- Маєте, пане, папіроску? – звернувся власник пса до мене.
- Прошу.
- Дякую. Але ми так вишасталися, що на папіроски вже не стало.

Львівське радіо

Сторінка 10

Середа 30. серпня 1939.

Оголошення

За оголошення редакція не відповідає

Направа жіночих торбинок та наймоднішої жіночої шкіряної ґалянтереї по найнижчих цінах тільки в робітні римарсько-ґалянтерейній
Н. БАРЕР, Львів, Сикстуська 2

ТЕАТРИ

Великий театр
Середа 30. 8. год. 20 „Наше місто”.
Четвер 31. 8. год. 20 „Наше місто”.
Пятниця 1. 9. год. 20 „Оборона Ксантипи”.
Субота 2. 9. год. 20 „Пірат”.

Театр ріжнородностей

RSS-материал