1939 рік, 1 вересня

Діло, 1939 рік, 1 вересня

Перед надзвичайною сесією сойму та сенату?

Сторінка 1

Мобілізація литовської армії. – Ратифікація німецько-совітського пакту неаґресії.-Становище Еспанії.

(Телефоном від нашого варшавського кореспондента).

Зі зростом напруження, у варшавських пресових колах появились поголоски, що президент скличе на основі 79. статті конституції сойм і сенат у зменшеному складі. Як передбачували знавці парляментарних справ, входили б туди лиш президії обох законодатних палат та предсідники комісій.

Бритійська відповідь для Гітлєра

Жива активність бритійського уряду.

ЛЬОНДОН, ПАТ. Вирішні чинники бритійського уряду були в середу винятково активні. Вранці премієр Чемберлєн відбув нараду з мін. Галіфаксом, опісля з міністрами: внутрішніх справ Гором, летунства Вудом та війни Гором Белішею.
В год. 11, 30 зібрався уряд на недовге засідання, щоб розглянути письмо Гітлєра та зредаґувати відповідь на нього. Перед першою годиною міністри розійшлися.

У днях великої відповідальности

Сторінка 2

Львів, 30. серпня 1939.

З польської преси

Мир ще можна врятувати…

Виленське „Слово” з 29. VIII. містить такий телефонат з Варшави:

„В тутешніх політичних колах панує переконання, що відповідь анґлійського уряду Німеччині, яку привіз до Берліна Гендерсон, мало чим ріжниться від відомого письма французького премієра Далядіє до канцлєра Гітлєра. Якщо ця відповідь має в собі якісь контрпропозиції, то можна передбачити, що знову настане деяка перерва, в часі якої Німеччина зможе передумати свої рішення.

„Нерозумні та розумні славяни"

Сторінка 3

Факт, що словацький премієр о. Тісо погодився на те, щоб німецькі війська вмашерували на Словаччину і звідсіля разом зі словаками зачали боротьбу проти Польщі, свідчить - як пише „Слово Народове" з 30. VIII. у статті під повищим заголовком - про те, що „незалежність Словаччини є просто фікцією", бо „Словаччиною правлять німці через перекуплених або подурілих політиків з давньої партії о. Глінки". 

Війни нашої історичної епохи

Війна, яку може ще тямити дехто з живучих сеніорів людства - це війна Австрії проти Сардинії та Франції з 1859. року, яка розпочалась була 29. квітня. Головні битви зведено під Монтеґелльо (20. травня), під Маджентою (4. червня) та під Сольферіно (24. червня). Мир заключено в Ціріху 11. листопада.

Громадянська війна у Злучених Державах Північної Америки, викликана знесенням невільництва, тяглася від 1861-65. року.

Військові розпорядки внаслідок погроз Німеччини

Сторінка 4

ВАРШАВА, 30. ПАТ. Німеччина веде від кількох місяців аґресивну політику у відношенні до Річипосполитої. Пресова кампанія, яка містить погрози провідних німецьких чинників, систематичне провокування прикордонних інцидентів, вкінці постійна концентрація змобілізованих збройних сил на польській границі є виразним доказом того. Востаннє події на терені Вільного Міста звернені проти безсумнівних прав та інтересів Річипосполитої та явні територіяльні претенсії Німеччини до Річипосполитої не залишають сумнівів, що істнує загроза для Річипосполитої.

Великий фейлєтон

М. Рудницький.

ВПоважаний Пане Професор!

З Вашої прецікавої та цінної розвідки редакція, на жаль, скористати не може. Вона за довга й має за багато фахового матеріялу, обставленого відсилачами та цитатами, наче в науковій праці. Тому, що Ви звертаєтесь до нас з такими статтями не вперше і нам за кожним разом прикро Вам відмовляти, я вважаю за свій обовязок пояснити ширше цю відмову.

Дещо з життя Волині

Сторінка 5

Ремісництво Волині.

Нарешті маємо точніші дані про ремісників Волині. Походять вони з офіційних джерел. Згідно з цими відомостями волинські ремісники під національним оглядом діляться так: українців 5.942, поляків 5.540, жидів 11.495, росіян 650, німців 409, чехів 480, турків 5. Загальне число варстатів сягає на Волині 24.504.

Дж. О. Кервуд. Герої золотої тундри

Повість.

Переклала Ольга Сліпа.

Диверсанти на словацькому пограниччі

Сторінка 6

Напад на поїзд.

ВАРШАВА. ПАТ. У словацькій місцевості Скаліте є диверсантська ватага, зложена з яких 100 осіб, озброєних у кріси та скоростріли; на рукавах носять диверсанти опаски зі свастиками. Скоростріли диверсантів звернені на польську митну станицю.

Та ватага напала на особовий поїзд в околиці Чадчі 27. ц. м. Вона без сумніву попротинала телефонічні проводи на лінії Скаліте - Звардонь. 

Граничні інциденти

РИБНІК, ПАТ. Минулої ночі з німецького боку обстріляно граничний відтинок біля Щиґловіц, зокрема фабрику «Ліґноза», опісля кидали гранати. Тої самої ночі будинки коло митного уряду у Вільчі Долішній. Громадянська сторожа відбила напади - втрат у людях не було.

ПЖАСНИШ, ПАТ. Німецький скоростріл обстрілював кількома серіями станицю граничної сторожі Квасіли.

ҐДИНЯ, ПАТ. В середу вечором зі сторони Цопоту стріляли німці зі скорострілів та крісів на Орлово. З польської сторони на те зареаґували.

Новинки

Сторінка 7

1 вересня.

ПЯТНИЦЯ.

Ст. ст. 19. серпня 1939.

Андрея Стр. муч. 

Лат. Еґідія.

Сонце: схід 4.38, захід 18.00.

Місяць: схід 19.28, захід 7.51.

Завтра: 2. вересня: Субота.

Ст. ст. 20. серпня 1939.

Самуїла пр.

Лат. Стефана кор.

Сонце: схід 4.40, захід 18.07.

Місяць: схід 19.58, захід 8.54.

- УПРАВА ЮВЕНАТУ ОО. РЕДЕМПТОРИСТІВ У ЗБОЇСКАХ повідомляє, що початок шкільного року відложений. Коли в Ювенаті почнеться наука Дирекція повідомить про це у пресі.

Дописи

СКОЛЄ. 

Львівське радіо

Сторінка 8

Четвер, 31. серпня 1939

Оголошення

Шкіряні каганці і ремінці для псів у найліпшім гатунку, линви, гарапи продає Н. БАРЕР, Львів, Сиктуська 2. Гуртова продаж. Купцям даємо відповідний рабат.
 

З СЛОВА
НАЙКРАЩІ КОСМЕТИКИ ФЕДЕРА
Якщо сумніваєтеся – спробуйте. Найніжніші ориґінальні кольонські води і перфуми на ВАГУ, найкращі пудернички і розпильники БЕЗКОНКУРЕНЦІЙНИЙ вибір. Все по ДЕШЕВИХ цінах продає найстарша перфумерія.
С. ФЕДЕРА Львів, вул. Сикутська 2. Філії: Галицька 16 і Коперника 15а.
 

RSS-материал